Yüzde Yüz Ofsayt
Cevher GÖÇMEZ
canurfa63@hotmail.com
01-08-2015

Gece operasyonuyla maaş zammı ne garip ki daha fazla ihtiyacı olanlara değil, tok olanlar(Milletvekilli)için yapıldı. Vatandaş aç kalmış, muhtaç kalmış, asgari ücretle öğrencisini okutamamış, devlet kapısında kömüre bile muhtaç olmuş, çoluk çocuğuna harçlık veremeyecek duruma gelmiş, kimin umurunda. Zaten vatan cefakârları asgari ücretlilerdir, garibanlardır, bir de o asgari ücrete hasret kalanlar var. Onları kaleme almaya elim bile varmıyor. Sahi evine ayda bir asgari ücret kadar para girmeyen vatandaşlarımız nasıl yaşıyorlar?  Bu insanların yaşamını hiç merak ediyor musunuz? Veya onları düşünüyor musunuz?

                 Hâlbuki Milletvekili maaşlarının kişi başına düşen Milli gelire göre yüksek olmasının dışında, milletvekillerine tanınan özel şartlardan da bahsetmemiz gerekir. Milletvekilliği yapanlar 2 yıl içerisinde emekli olma hakkını kazanırken, bir daha milletvekili seçilmeleri halinde bağlanan emekli maaşı kesilmeyerek yeni düzenleme ile 7 bin 700 liraya çıkartılan emekli maaşını 12 bin 250 lira olan maaşıyla birlikte alarak toplamda aylık 19 bin 950 lira gibi bir para elde etmektedirler. Buna ek olarak, milletvekilleri emekli olduktan sonra başka bir işte çalışmaları durumunda maaşlarından yapılacak sosyal güvenlik kesintileri yüzde 1’in altında bir orana düşürülürken, halktan birisi için yapılan sosyal kesinti oranı yüzde 15 seviyelerindedir.

                 TBMM’den geçen vekil maaş zamları Cumhurbaşkanının veto etmesiyle geri gönderilse de tartışmalar hala sürmektedir. Ve bir süre daha da kamuoyunda tartışılacağa benziyor.

                 Aslında maaş düzenlemesini eleştirenlerin yanında, milletvekili maaşlarına yapılan zam düzenlemesinin gerekli ve yerinde bir karar olduğunu düşünenler de yok değil; Böyle düşünenlerin sav’ı da şuradan geliyor ‘’Milletvekillerinin Halkı temsil ettiği ve vereceği her türlü kararda öncelikle temsil ettiği halkın çıkarlarını düşünmesi, maddi olarak yeterli ve gerekli özgürlüğe sahip olması gerektiği’’ noktası gelmektedir.

                 Milletvekili maaşlarının bu kadar tartışılmasının bir diğer önemli sebebi de kararın tam da Ermeni Yasa Tasarısının Fransız Meclisinde onandığı bir tarihe denk gelmesi ve gece denilecek bir saatte yangından mal kaçırırcasına maaş zammı kararının çıkarılmasıdır.


Bu yazi toplam 41671 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari