Kalkınma Bakanı Yılmaz: Gap Önemli Bir Aşamaya Geldi

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, GAP Eylem Planı ile bölgedeki standartların yükseldiğini söyledi.
27-02-2014 tarihinde eklendi.
8842 kez okundu.

Haber Merkezi

 


Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, GAP Eylem Planı ile bölgedeki standartların yükseldiğini söyledi. GAP projesinde önemli mesafeler kat ettiklerini anlatan Bakan Yılmaz, "Güneydoğu Anadolu Bölgemizin sosyal ve ekonomik kalkınmasını sağlayarak, bu bölgemizde yaşam standardını yükseltmek ve refah düzeyini artırmak amacıyla uygulamakta olduğumuz Güneydoğu Anadolu Projesi'nde önemli bir aşamaya gelmiş bulunmaktayız" dedi.


 


Bakan Yılmaz, GAP İzleme ve Değerlendirme toplantısına katılmak için polis helikopteriyle Şanlıurfa'ya geldi. 20'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı bahçesine inen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ı Vali İzzettin Küçük, Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, İl Jandarma Komutanı Albay Selman Kömürcü, Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül ile bürokratlar karşıladı.


 


GAP İdaresi'nin organizasyonuyla Hilton Otel'de düzenlenen değerlendirme toplantısına katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, GAP'ın Türkiye'nin bölgesel potansiyelini gerçekleştiren, yarattığı refahla ülke ekonomisine katkı sağlayan en önemli bölgesel gelişme programı olduğunu belirterek şöyle konuştu:


 


"GAP kapsamında 22 baraj ve 19 hidroelektrik santrali ile 1,8 milyon hektar alanı sulayacak şebekelerin yapımını öngörülmüş ve bölgenin sosyo-ekonomik göstergelerinin ülke ortalamasına getirilmesini hedeflenmiştir. Master Plan bu hedeflere ulaşılması için yapılacak kamu yatırımlarının toplam maliyetini de belirlemiştir. 2008 yılında ise GAP kapsamındaki bütün gelişmeler gözden geçirilerek GAP Eylem Planı hazırlanmıştır. Eylem Planı kapsamında altyapı yatırımlarıyla birlikte, bölgenin teknolojik ilerleyişinde ve sosyo-ekonomik yapısında önemli gelişmeler sağlayacak proje ve programlara öncelik verilmiş, cazibe merkezleri destekleme programı, SODES gibi yeni uygulamalar yer almıştır. Yine 2014- 2018 döneminde sürdüreceğimiz GAP Eylem Planı'nın ikinci aşaması ise ilk 5 yılda güçlendirilen temellerin üzerine inşa edilmektedir. Kentleşme, kültür turizmi, organik tarım, yenilenebilir enerji, lojistik, inovasyon ve rekreasyon, sosyal, kurumsal gelişme ve özellikle beşeri kaynaklarımız yeni dönemin önemli unsurları olacaktır."


 


'İHRACATTA 4'ÜNCÜ BÖLGE OLDU'


 


GAP kapsamında 2013 yılı sonu itibariyle bölgeye 54,5 milyar lira harcanma yapıldığını anlatan Bakan Yılmaz, bölgenin geçen yıl ihracatta Marmara, Ege ve İç Anadolu'nun ardından 4'üncü bölge olduğunu kaydetti. 2007 ve 2013 yılları karşılaştırıldığında Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 42 arttığını, GAP bölgesinden yapılan ihracattaki artış oranının ise yüzde 170 olduğunu kaydeden Bakan Yılmaz şunları anlattı:


 


"Bölgeden yapılan ihracatın Türkiye ihracatı içinde 2002 yılında yüzde 2 olan payı, 2007 yılında yüzde 3'e, 2013 yılında yüzde 5,9'a yükselmiştir. Yine ekonomideki gelişme bölgedeki işsizlik oranının düşmesiyle de kendini göstermiştir. 2007 yılında yüzde 16,9 olan işsizlik oranı 2012 yılında yüzde 12,4'e düşmüştür. Aynı yıllar itibariyle ülke genelinde işsizlik oranında yüzde 11 iyileşme görülürken GAP Bölgesi'ndeki iyileşme yüzde 27 düzeyinde olmuştur."


 


Bakan Yılmaz, toplantıda ayrıca bölgedeki tarım, sağlık, eğitim istatistiklerine ilişkin de bilgiler verdi.


 
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklari kanalurfa.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamami özel izin alınmadan kullanilamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alintilanan habere aktif link verilerek kullanilabilir.
Etiketler : Kalkınma,Bakanı,Cevdet,Yılmaz,,GAP,Eylem,Planı,ile,bölgedeki,standartların,yükseldiğini,söyledi.,
Ilgili haberler