ILK DURAGIMIZ SANLIURFA
SİNAN BURHAN

03-03-2017

Anadolu Yayıncılar Derneği olarak 16 Nisan halkoylaması öncesinde Türkiye’yi gezerek Anadolu’da Referandum İsimli bir program yapıyoruz.


 


İlk durağımız Şanlıurfa…


 


Şehre girer girmez manevi ve tarihi bir atmosfer bizi karşılıyor. Şanlıurfa’nın ayrı bir manevi havası var. Bahar yüzünü göstermiş, ağaçlarda çiçek tomurcuklarını görmek mümkün.


 


Kanal Urfa Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Toru Bey’in konuğu olarak bölgeye özgü ciğer şiş ikram edildi. Lezzetini tartışmaya bile gerek yok. Burada günde ortalama üç ton ciğer tüketildiğini öğreniyoruz…


 


Şanlıurfa halkı, izlenimlerimize göre referandumda EVET kampanyasına çok ciddi oranda destek veriyor.


 


İkinci durağımız, peygamberler ve sahabeler şehri Diyarbakır…


 


 Diyarbakır Çermik’te Anadolu’da Referandum Programında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı M. Mehdi Eker’i ağırlıyoruz. Bulunduğumuz yer tarihi bir yerdi. Artuklular tarafından yapılmış Haburman Köprüsü yanında yaptık programı. Çermik ilçesi, Haburman köyü civarında olan köprü Sinek Çayı üzerine kurulmuş.


 


Sinek Çayı kenarında şırıl şırıl akan su eşliğinde yaptık yayınımızı. Bahar gelmiş çiçekler açmaya başlamış Çermik’te.


 


Çermik sokaklarını gezdik. 50 bin nüfuslu Çermik’te referandumun nabzını tutmaya çalıştık. Vatandaşlarla sohbet ettik.  


 


En başta ifade etmem gerekir ki, vatandaşlar PKK’nın ve HDP belediyelerinin geçmişte yaptıkları hendek politikaları ve terör olaylarının artık son bulduğunu, belediyelere atanan kayyumlardan çok memnun olduklarını, devletin hâkimiyetini sağladığını söylediler. 


 


Daha evvel HDP’li belediyelerin çöpleri toplamadığını, altyapı sorunları ile boğuştuklarını hendeklerin kazıldığını, şehrin 1940’lı yıllarda kaldığını söylüyorlar.


 


Diyarbakır’da vatandaşlardan aldığımız izlenim, PKK’dan bıktık artık diyorlar. “Artık işimize gücümüze bakmak istiyoruz” diyorlar. 


 


“EVET” çıkması durumunda terörün biteceğini huzurun geleceğini, istikrarla hizmetlerin artacağını söylüyorlar.


 


Şu anda memleketin istikrarla yönetildiğini, referandumdan hayır çıkması durumunda bu istikrarın bozulacağını söylüyorlar. 


 


EVET oylarının Diyarbakır’da patlama yapacağını ifade ediyorlar.


 


Diyarbakır’dan sonra Elazığ’a geçtik.


 


Elazığ modern ve gelişmiş bir şehir. Şehre girer girmez hizmet anlayışı fark ediliyor. AK Partili belediye büyük hizmetlere imza atmış.


 


Yolumuz Kanal Fırat Televizyonuna düşüyor. Yeni binasında yayın hayatını sürdüren kanalı çok beğendik. Büyük yatırımlar yapılmış. Başbakan Yardımcımız Sayın Kurtulmuş burada Anadolu’da Referandum programımıza katıldı. Kanal Fırat Televizyonu sahibi Yasemin Açık Hanımefendi şehre büyük bir medya kuruluşu kazandırmış. Yasemin Hanım aynı zamanda bir iş kadını olarak örnek bir çimento fabrikası kurarak, şehrin ekonomisine ve istihdamına katkı sunmuş ve kentte çok sevilen bir isim. Tebrik ediyoruz kendisini.


 


Başbakan Yardımcımız Sayın Numan Kurtulmuş, programımızda önemli açıklamalarda bulundu.


 


Son günlerde çok konuşulan evlilik programları ile ilgili yaptığı açıklama önemliydi. Kurtulmuş, evlilik programlarının sona erdirilmesi konusunda net konuştu.


 


Elazığ ziyaretimizde de vatandaşın nabzını tutma fırsatımız oldu.


 


Elazığlılar büyük bir heyecanla 16 Nisan’a hazırlanıyor.


 


Şehirde evet kampanyası yürüten MHP ve AK Parti seçmeninden edindiğimiz izlenim rekor seviyede bir EVET oyu çıkacağı yönünde.


 


Ne diyelim,


 


Millet için memleket için…


Bu yazi toplam 813 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari
TAZİYE
ANKET
banner163