EKINOZU ICMELERINE YOGUN ILGI

EKINOZU ICMELERINE YOGUN ILGI
30-06-2017 tarihinde eklendi.
1841 kez okundu.

Haber Merkezi

Ramazan bayramı tatilini değerlendirmek isteyen yerli turistler, Kahramanmaraş’ın Ekinözü ilçesinde 3 kaynaktan çıkan şifalı maden sularına yoğun ilgi gösterdi.


Ramazan bayramı tatilini değerlendirmek ve hem de şifa bulmak isteyen yerli turistler, Kahramanmaraş’ın Ekinözü içmelerine akın etti.


Belediye Başkanı Nursi Çeleğen, bayram tatili boyunca içmelerin yaklaşık 100 bin kişiyi ağırladığını ifade ederek bu yıl özelikle içmeler acısından güzel ve dolu günler geçiriyoruz diyerek, belediye olarak yapılan tanıtımların meyvelerini de aldıklarını söyledi.


İçmelerin ilçe için vazgeçilmez değer olduğunu belirten Ekinözü Belediye Başkanı Nursi Çeleğen, “bu güzel nimete sahip çıkalım” çağrısında bulunarak içmelerin bir sağlık turizm merkezi haline gelmesini sağlamak için tüm Kahramanmaraş’ın tüm yöneticileri ile birlikte Ekinözü’nün tek yürek olması gerektiğini söyledi.


Türkiye’nin birçok bölgesindeki vatandaşlar, 3 ayrı noktadan yeryüzüne ulaşan ve halk arasında ‘acı su’ olarak tabir edilen doğal maden suyundan içmek için Ekinözü-içmelere akın ediyor.


Özellikle güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan vatandaşların ilgi gösterdiği içmelerde bayram tatili boyunca büyük yoğunluk yaşanıyor.


Sağlık açısından faydalı olduğu bilinen acı sudan içmek ve tatillerini geçirmek isteyen yerli turistlerin Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Gaziantep, Mardin, Diyarbakır’dan geldikleri araç plakalarından göze çarpıyor.


Ziyaretçi sayısında geçtiğimiz yıllara göre ciddi bir artış yaşanıyor. Bölgedeki otel ve pansiyonlara yerleşenlerin yanı sıra çevre ilçelerden de günübirlik olarak içmelere gelenlerin sayısı oldukça fazla. Bu ilgi doğal olarak da esnafların yüzünün gülmesini sağlıyor.


Ekinözü içmelerine şifa bulmaya gelen vatandaşlar ise içmelerdeki suyun kendilerine iyi geldiğini anlattı.


İçmelerdeki esnafların yaşadıkları sorun ve sıkıntılar hakkında görüş alışverişinde bulunmak isteyen Ekinözü belediye başkanı Nursi Çeleğen, gerçekleştirdiği toplantıda değişim ve dönüşüm vurgusu yaptı.


Turizmin çevresel faktörlerden ve insani ilişkilerden etkilenme oranı en çok olan sektörlerden biri olduğunu hatırlatan başkan Çeleğen, “ilçemiz, her yıl içmelerimizdeki acı su ile binlerce yerli turisti ağırlıyordu. Belediye olarak bu yıl içersinde aylar öncesinden içmelerimizin tanıtımlarına güney doğu bölgesinde yayın yapan yerel ve ulusal televizyon kanalları içmelerimizin tanıtımlarını ve reklamları yapıyor. Tanıtım çalışmalarımızla bu yıl bayram tatilde sayının artığını gördük içmelerimize yaklaşık 100 bin kişi geldi. İçmelerdeki sağlık turizmini çok iyi yerlerde göreceğimiz kesin. Benim hayalimde sezon kavramı olmaksızın bir turizm akışı sağlamış Ekinözü var. Bu potansiyelimiz var. En azından bu yıl içmeler sezonunu erken kapatmayacağız." dedi.


Ekinözü’ndeki turizm potansiyelinin doğrudan insan sağlığına yönelik olduğunu hatırlatan başkan Çeleğen, “sağlık, insanlar için çok önemli. İçmelerimizdeki suyumuzun da birçok hastalığa iyi geldiğine yönelik raporlar mevcut. Biz de Ekinözü belediyesi olarak suyumuzla ilgili yeni bir tahlil yaptıracağız. Şartlar elverirse şişelenmesi için çaba göstereceğiz. Biz, Ekinözü’nde her alanda bir değişim ve dönüşüm sloganı ile göreve geldik. Kent olarak sağlık turizminden çok önemli girdiler sağlayabiliriz. Yol, tesis, altyapı eksikliklerinin giderilmesi ile birlikte Ekinözü’müzde turizm adına yapılmayacak hiçbir şey yok. Ekinözü’müzü hep birlikte Ekinözü yapalım. Birbirimize destek olalım. İstişarenin ve görüş alışverişinin önemine inandığımız için kent konseyi kurmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.


Başkan Çeleğen, son olarak, “turizm aslında topyekûn bir seferberlik istiyor. El ele verip, bakış açımızı yenileyip ufkumuzu da genişletirsek turizm konusunda sıçrama yapabiliriz. O zaman gelen turist sayısı da artacaktır, esnafta kazanacaktır. Kısacası Ekinözü kazanacaktır. Biz, esnafımızla bu konuda farklı zamanlarda görüş alışverişinde bulunuyoruz. Sorunlarla ilgili çözüm önerilerini dinlemek bizler için çok yararlı. Değişime ve dönüşüme inanmalıyız. Bu inanmaktan öte gerçeğinde ta kendisidir. Bu güzel nimete sahip çıkalım Ekinözü turizmi adına çabalarımızın meyvelerini bütün Ekinözülüler olarak toparlarız” görüşlerini aktardı. Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklari kanalurfa.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamami özel izin alınmadan kullanilamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alintilanan habere aktif link verilerek kullanilabilir.
Etiketler : EKINOZU,ICMELERINE,YOGUN,ILGI,
Ilgili haberler
TAZİYE
ANKET
banner163