Bölgesel Kalkınma

Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Antakya, Adıyaman, Kilis ve Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası başkanlarının bir araya gelmesiyle oluşturulan 'Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu', bölge illerinin ihracatının artması için ortak hareket edecek.
22-01-2016 tarihinde eklendi.
3325 kez okundu.

Haber Merkezi


Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu üyesi odaların başkanları Gaziantep Ticaret Odası'nda düzenlenen 8'inci toplantıya katıldı. Toplantının açılışında konuşan Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, odalar arasında ekonomik ve bölgesel kalkınmaya yönelik işbirliği amacıyla oluşturulan platformun her toplantıda farklı bir konuyu ele aldığını söyledi. Bugüne kadar Suriye'den gelen göç dalgası, turizm, kuraklık ve su kullanımı, yenilenebilir enerji, pamuk, mermer konularını çalıştıklarını anlatan Bartık, şöyle dedi:
"Birlikte neler yapabiliriz, rekabet gücümüzü, pazarlardaki payımızı nasıl arttırabiliriz gibi hususlar aslında bölgemizin geleceği açısından çok önemli konular. Türkiye'nin 2015 yılı ihracatı 133 milyar 564 milyon 526 bin dolar, platform üyesi illerin ihracat toplamı ise 9 milyar 659 milyon 526 bin dolar. Bölge illerimiz Türkiye ihracatının yüzde 7,23'ünü karşılamaktadır. Bu oranın gelecek yıllarda artacağına inanıyorum. Bölge illerinin ihracatta birer yıldız olması için çalışacağız. İllerin ihracat vizyonunu belirlemek için çeşitli raporlar hazırlayarak gelecek yıllara yönelik çalışmalar yapılması gerekiyor. İhracatta etkin olmak için illerin şimdiden bir yol haritası çizmesi gerekiyor."
Yüksek katma değer elde eden, Ar-Ge ve tasarım yapan, şehirler olmak için çalışacaklarını da kaydeden Bartık, sürekli fikir alışverişi yaparak ihracatı artırma yolları arayacaklarını sözlerine ekledi.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklari kanalurfa.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamami özel izin alınmadan kullanilamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alintilanan habere aktif link verilerek kullanilabilir.
Etiketler : Gaziantep,,Şanlıurfa,,Kahramanmaraş,,Antakya,,Adıyaman,,Kilis,ve,Osmaniye,Ticaret,ve,Sanayi,Odası,başkanlarının,bir,araya,gelmesiyle,oluşturulan,\'Bölgesel,Kalkınmada,Güçbirliği,Platformu\',,bölge,illerinin,ihracatının,artması,için,ortak,hareket,edecek.,
Ilgili haberler