52 ILIN VEKIL SAYISI DEGISECEK

52 ILIN VEKIL SAYISI DEGISECEK
01-02-2017 tarihinde eklendi.
1843 kez okundu.

Haber Merkezi

ŞANLIURFA'YA 14 MİLLETVEKİLİ


 


ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İLE VEKİL SAYISININ 600’E ÇIKARILMASI URFA ETKİLEYECEK


 


MİLLETVEKİLİ SAYISINI 550'DEN 600'E ÇIKARAN ANAYASA DEĞİKLİĞİ REFERANDUMDA KABUL EDİLİRSE, AÇIKLANAN SON NÜFUS VERİLERİNE GÖRE 12 OLAN ŞANLIURFA MİLLETVEKİLİ SAYISI 14'E ÇIKACAK.


 


ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İLE MİLLETVEKİLİ SAYISININ 600’E ÇIKARILMASI, SEÇİM ÇEVRELERİNİ BÜYÜTECEK. 2 BÖLGEDEN OLUŞAN ANKARA 3 SEÇİM ÇEVRESİNE, TEK BÖLGE OLAN BURSA İKİ SEÇİM ÇEVRESİNE BÖLÜNECEK. ARTAN 50 MİLLETVEKİLİNDE YAKLAŞIK BEŞTE BİR İLE EN BÜYÜK PAYI İSTANBUL ALACAK.


 


TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU, 31 ARALIK 2016 TARİHİ İTİBARİYLE TÜRKİYE NÜFUSUNU YAKLAŞIK 1 MİLYON ARTIŞLA 79 MİLYON 814 BİN 871 OLARAK AÇIKLADI. BU NÜFUS SAYIMI VERİLERİ IŞIĞINDA MİLLETVEKİLİ SAYISI 600’E ÇIKARILIRSA ORTAYA ÇIKACAK SEÇİM ÇEVRELERİ VE İL İL MİLLETVEKİLİ DAĞILIMI DERLENDİ.


 


MİLLETVEKİLİ SAYISINDAKİ ARTIŞA TEMSİL ORANINI YÜKSELTMEK GEREKÇE GÖSTERİLDİ. ANCAK DEĞİŞİKLİĞİN İLLERE NASIL YANSIYACAĞINA BAKILDIĞINDA 50 YENİ MİLLETVEKİLİ SADECE 32 İLE DAĞITILABİLİYOR.


 


GAZETEDUVAR'IN HABERİNE GÖRE; MİLLETVEKİLİ ARTIŞINDA ASLAN PAYINI İSTANBUL ALACAK. 50 MİLLETVEKİLİNİN 9’U İSTANBUL’A DÜŞECEK. BU DURUMDA 3 SEÇİM ÇEVRESİNDEN OLUŞAN İSTANBUL’UN TOPLAM 88 OLAN MİLLETVEKİLİ SAYISI 97’YE YÜKSELECEK.


 


MİLLETVEKİLİ SAYISININ 600’E ÇIKARILMASI TÜRKİYE’NİN 2. BÜYÜK SEÇİM BÖLGESİ OLAN ANKARA’DA ÖNEMLİ BİR DEĞİŞİME YOL AÇACAK. ANKARA’DA 32 OLAN MİLLETVEKİLİ SAYISI 4 ARTIŞLA 36’YA ÇIKACAK.


 


MİLLETVEKİLİ SEÇİM KANUNUNA GÖRE 19 İLE 35 ARASINDA MİLLETVEKİLİ ÇIKARAN İLLER 2 SEÇİM BÖLGESİNE, 36 VE ÜSTÜNDE MİLLETVEKİLİ ÇIKARAN İLLER 3 SEÇİM ÇEVRESİNE BÖLÜNÜYOR. MİLLETVEKİLİ ARTIŞI NEDENİYLE ANKARA’DAKİ 2 SEÇİM ÇEVRESİ DE BÖYLECE 3’E ÇIKACAK.


 


BURSA’NIN 18 OLAN MİLLETVEKİLİ SAYISININ DA 2 ARTIŞLA 20’YE ÇIKMASI BEKLENİYOR. BU DURUMDA TEK SEÇİM ÇEVRESİNDEN OLUŞAN BURSA İKİ SEÇİM ÇEVRESİNE BÖLÜNECEK.


 


İSTANBUL, ANKARA VE BURSA’DA ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİĞE YOL AÇACAK YENİ DÜZENLEME İLE ŞANLIURFA,KOCAELİ, GAZİANTEP, MERSİN, İZMİR VE ANTALYA’NIN MİLLETVEKİLİ SAYISI 2’ŞER ARTACAK.BUNA GÖRE ŞANLIURFA'NIN MEVCUT 12 OLAN MİLLETVEKİLİ SAYISI 14 OLACAK.


 


AYDIN, ORDU, DİYARBAKIR, KAYSERİ, BALIKESİR, ELAZIĞ, BATMAN, KÜTAHYA, AFYON, MUŞ, EDİRNE, KARAMAN, AKSARAY, KARABÜK, YALOVA, DENİZLİ, AĞRI, TEKİRDAĞ, ADANA, HATAY, MANİSA, KONYA, MUĞLA’NIN MİLLETVEKİLİ SAYISI 1’ER YÜKSELECEK.


 


GERİYE KALAN 59 İLİN MİLLETVEKİLİ SAYISINDA İSE DEĞİŞİKLİK OLMAYACAK.


 


BAŞKANLIK İÇEREN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ REFERANDUMDA KABUL EDİLİRSE SON NÜFUS SAYIMINA GÖRE MİLLETVEKİLİ DAĞILIMI BÖYLE OLACAK. ANCAK MEVCUT 4 AYRI SEÇİM KANUNUNUN TEK ÇATI ALTINDA TOPLANMASI VE MİLLETVEKİLİ SEÇİMLERİNDE DARALTILMIŞ BÖLGE UYGULAMASINA GİDİLMESİ DURUMUNDA TABLODA DEĞİŞİKLİKLER OLABİLİR.Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklari kanalurfa.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamami özel izin alınmadan kullanilamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alintilanan habere aktif link verilerek kullanilabilir.
Etiketler : 52,ILIN,VEKIL,SAYISI,DEGISECEK,,
Ilgili haberler